پشتیبانی فنی و سرویس سرورها

طراحی و پیاده سازی شبکه

راهکارهای مرکزداده      

راهکارهای مجازی سازی

راهکارهای مجازی سازی       

مجازی سازی دسکتاپ چیست

امروزه با پیشرفت مجازی سازی و ظهور شرکت هایی مانند Vmware، Citrix و Microsoft خدمات زیادی در زمینه مجازی سازی برای بهبود و سهولت کسب و کار سازمان ها بوجود آمده است. مجازی سازی دسکتاپ (VDI) روشی برای مدیریت سیستم عامل و برنامه های کاربران میباشد. مجازی سازی دسکتاپ VDI امکان مدیریت کامپیوتر های کاربران و برنامه های آن ها به صورت متمرکز فراهم میکند.

مجازی سازی دسکتاپ چیست مزایای مجازی سازی
مجازی سازی دسکتاپ چیست

در این روش کامپیوتر ها و نرم افرا های کاربران کاملا مستقل از کامپیوتر های فیزیکی میباشند و کاربران از طریق هر دستگاهی مانند گوشی، تبلت و هر کامپیوتری از شبکه میتوانند به کامپیوتر مجازی یا همن دسکتاپ مجازی خود دسترسی داشته باشند. تمامی دسکتاپ های مجازی برروی یک سرور قرار دارند و پردازش برروی سرور قرار دارد و در قسمت کلاینت نیاز به منابع سخت افزاری نمیباشد.

کاربران با استفاده از پروتکل هایی مانند PCoIP، RDP و … به دسکتاپ های مجازی خود دسترسی خواهند داشت.

VDI با ارائه تمام قابلیت‏ های موجود در یک کامپیوتر، مزایای جدید و قابل قبولی ارائه می‏ دهد که با آن می‏توان قابلیت مدیریت کردن، کارایی و امنیت کامپیوترهای شخصی کاربران را افزایش داد. VDI بیش از اینکه یک محصول باشد، یک فن‏آوری است.

اصل و اساس این نرم افزار در جهت ارائه خدمات مجازی سازی دسکتاپ (Desktop Virtualization) بنا نهاده شده است. به واسطه پیاده سازی این نرم افزار در سازمان عملاً وابستگی مجموعه به سخت افزار قطع می شود. به واسطه استفاده از نرم افزار VMware View 6.0 شما دیگر دغدغه نگهداری سخت افزار را نداشته و هزینه های نگهداری آن به شدت کاهش خواهد یافت. همچنین به واسطه پیاده سازی VDI  در سازمان می توانید به راحتی در هر زمانی به سیستم عامل های جدید مثل Windows 7 یا Windows 8 مهاجرت نمایید. و همپنین هزینه تهیه سخت افزار جدید نیز کاملا کاهش داده میشود.

در مجازی سازی دسکتاپ به جای اینکه برروی کامپیوتر فیزیکی سیستم عامل نصب شود شما برروی سرور های درون مرکز داده سیستم عامل را نصب میکنید. سپس کاربران به صورت ریموت به کامپیوتر خود واقع در سرور متصل میشوند و سیستم عامل خود را اجرا میکنند. با استفاده از این تکنولوژی کاربران می‏ توانند از هر کلاینتی برای دسترسی به کامپیوتر خود استفاده کنند.

چرا از مجازی سازی دسکتاپ استفاده کنیم؟

استفاده از مجازی سازی دسکتاپ مزایای بسیاری دارد که دلیل اصلی استفاده از این تلکنولوژی افرایش بهروری و کاهش هزینه میباشد. برای اثبات کاهش هزینه پیاده سازی مجازی سازی دیکتاپ از طریق لینک زیر یکی از پژوژه های شرکت تجارت سرور پویا که به کهش هزینه ۵۰ درصدی رسیده است را شرح داده ایم.

 پروژه مجازی سازی دسکتاپ

مزایای مجازی سازی :

در تکنولوژی VDI مدل اشتراک منابع بطور طبیعی و ذاتی وجود دارد. در نتیجه فوایدی را نسبت به مدل قدیمی ارائه می ‏دهد. هر کاربر به کامپیوتر خود به عنوان یک واحد کاملاً مستقل با سیستم عامل و برنامه‏ های کاربردی متصل می ‏شود. از آنجایی که میزان منابع تخصیص یافته به هر کاربر تغییر می‏ کند و در هر لحظه استفاده بهینه از منابع صورت می‏ پذیرد، روی هم رفته هزینه‏ های سخت‏ افزاری کاهش می‏ یابد.

مجازی‏ سازی، بطور طبیعی انباشتگی اطلاعات کاربران را بهبود می ‏بخشد زیرا همه داده‏ ها در مرکز داده نگهداری و پشتیبانی شوند. فواید دیگر این روش عبارتند از:

 • کاهش پهنای باند مورد نیاز شبکه (کلاینت و سرور هر دو در مرکز داده قرار دارند)
 • مساقل شدن سیستم عامل از سخت افزار
 • کاهش هزینه های سخت افزاری (تهیه و نگهداری کامپیوتر)
 • سهولت ارتقاء نرم‏ افزار و سخت‏ افزار (سخت‏ افزار مجازی)
 • کاهش بار کاری مدیریتی کامپیوتر ها و نرم افزار ها از طریق مدیریت متمرکز
 • اعمال مؤثرتر محدودیت بر کاربران (استفاده غیر مجاز از کامپیوتر)
 • امکان مدیریت بهتر تجهیزات و پیش‏گیری از گم شدن آنها
 • افرایش امنیت و سهولت دسترسی به داده های کاربران
 • بهره‏ برداری بیشتر از منابع سخت ‏افزاری و به کارگیری بهینه آنها (CPU، دیسک، برق، حتی حافظه)
 • امکان اتصال از همه جا (به محض وصل شدن به شبکه می‏توان شروع به کار کرد)
 • امکان پاسخ سریعتر به درخواست و مشکلات کاربران
 • امکان ارتقای بسیار سریعتر به سیستم عامل ‏های جدید
 • قابلیت انعطاف‏ پذیری جهت رفع نیاز اکثر کسب و کارها
 • استفاده موثر از منابع

راهکار مجازی سازی دسکتاپ  Citrix XenDesktop

نرم افزار XenDeskto یکی از نرم افراز های معروف برای فراهم کردن  راهکار مجازی سازی دسکتاپ در شبکه میباشد که کارایی و بهروری بالایی را برای مدیران IT به ارمغان می آورد. سیتریکس نیز مانند بیشتر شرکت های نرم افزاری دیگر برای کنترل استفاده از محصولات خود و ترغیب کاربران به خرید نرم افزار، برای آنها قفل نرم افزاری به نام لایسنس قرار داده است. بنا براین اولین گام در استفاده از نرم افزار XenDesktop خرید لایسنس سیتریکس میباشد.

لایسنس سیتریکس XenDesktop دارای ۴ نسخه میباشد:

 • نسخهPlatinum نرم افزار سیتریکس XenDesktop

این نسخه یک راهکار مجازی سازی دسکتاپ در سطح Enterprise به عمراه قابلیت های پیشرقته و امنیت کامل را فراهم می آورد.

 • نسخه Enterprise نرم افزار سیتریکس XenDesktop:

یکی از بهترین راهکارهای مجازی سازی دسکتاپ نسخه Enterprise میباشد که از تکنولوژی flexcat استفاده میکند و این امکان را فراهم میکند تا دسکتاپ مجازی را از هر نقطه در اختیار کاربران قرار داد.

 • نسخه App Edition نرم افزار سیتریکسXenِDesktop:

این راهکار جایگزین XenApp قبلی شده است و به کمل آن دسکتاپ های اشتراکی از نوع Hosted و برنامه های نصب شده روی ماشین دیگر را به کاربران ارائه داد. این نسخه برنامه های افلاین از App-V را نیز پشتیبانی میکند.

 • نسخهVDI Edtion نرم افزار سیتریکس XenDesktop:

راهکار مقیاس پذیر ولی فقط مختص VDI برای ارایه دسکتاپ های مجازی. منظورمان از VDI همان Virtual Desktop Infrastructure است.

راهکار مجازی سازی دسکتاپ  vmware Horizo view

شرکت vmware هم در زمینه مجازی سازی دسکتاپ محصول vmware horizon view را به بازار عرضه کرده است.

این محصول در ابتدا بانام VMware VDM تا نسخه شماره ۲ خود به بازار عرضه شد، اما در سال ۲۰۰۸ که نسخه شماره ۳ آن منتشر شد نام آن نیز به VMware View تغییر پیدا کرد، و درنهایت از سال ۲۰۱۴ با ارائه نسخه ۶ این محصول، نام آن نیز مجدد به Horizon View تغییر پیدا کرد. Horizon View  یکی از محصولات تجاری و معروف شرکت VMware می‌باشد که برای ساخت دسکتاپ‌های مجازی مورداستفاده قرار می‌گیرد و به کاربران این امکان را می‌دهد که به‌صورت remote به سیستم‌های خود بر روی سرور متصل شوند. در شکل زیر ساختار و طراحی vmware horizon view  را مشاهده میکنید.

شرکت تجارت سرور پویا ارایه دهنده راهکارهای مجازی سازی دسکتاپ پروژه های متععدی را در این زمینه پیاده سازی کرده است. که از طریف این لینک میتواند یکی از ان ها را مشاهده کنید.

راهکار مجازی سازی برنامه کاربردی Citrix XenApp

برنامه Citrix XenApp از محصولات شرکت Citrix برای مجازی سازی برنامه های کاربردی میباشد. این برم افزار یک راهکار دسترسی امن و با سرعت بالا را به برنامه های کاربردی از هر مکانی و برروی هر بستری فراهم میکند. با استفاده از اين راهکار، مديران  IT از يک نقطه قادر به کنترل و محدود کردن فعاليت­هاي کلاينت­ها با استفاده از Session هايي بر اساس شناسايي هويت کاربران و دستگاه­هاي آن­ها مي­ باشند، که موجب ايمن سازي بهتر برنامه ­هاي کاربردي، حفاظت از داده­ ها و مديريت مطلوبي در شبکه مي­ شود. همچنین مدیریت برنامه های کاربردی از یک نقطه به صورت متمرکز صورت خواهد گرفت که در کل باعث کاهش هزینه، کنترل دسترسی، افزایش امنیت و … خواهد شد. با اين نرم افزار شما مي­ توانيد تمامي برنامه­ هاي تحت ويندوز و يا تحت وب را تنها با يک بار نصب آن­ها بر روي سرورهاي سازمان و يا شرکت خود، به صورت متمرکز و مجازي در هر زمان و در هر مکان در اختيار کاربران قرار دهيد.

XenApp بدون نياز به هر گونه تغييري در سورس برنامه ­ها و يا ايجاد تغيير در ساختار فعلي نصب و ارتباطات شبکه ه­اي، بخش مربوط به کلاينت برنامه­ هاي Client/Serverاي را کاملاً حذف کرده و کاربران تنها با داشتن يک مرورگر مي­توانند برنامه ­ها را اجرا کنند. در حال حاضر برنامه Citrix XenApp توسط ميليون­ها کاربر در سراسر جهان در حال استفاده مي­باشد که اين خود نشانگر سازگاري اين سيستم با انواع برنامه ­هاي مختلف است.

ويژگي­هاي کليدي و برجسته برنامه Citrix XenApp

مزاياي استفاده از نرم ­افزار Citrix XenApp جهت مجازي سازي برنامه­هاي کاربردي عبارتند از:

 1. کاهش هزينه سخت افزار
 2. کاهش هزینه لایسنس نرم افزارها قابليت اجراي چندين نسخه از برنامه هاي کاربردي به صورت همزمان بر روي يک کامپيوتر
 3. ارتقاء نرم افزارها به راحتی امکان پذیر است
 4. ارائه برنامه­ها از طريق وب به کاربران
 5. انعطاف پذيري در کنترل دسترسي­ها و امنيت داده­ها
 6. افزايش توانايي سرويس دهي در حجم بالا
 7. متمرکز کردن اطلاعات و بالا بردن ضريب امنيتي
 8. اضافه کردن لايه­هاي امنيتي وload balancingبه زيرساخت تمامي برنامه­هاي مجازي شده
 9. امکان جابجائي منابع بدون تأثير بر عملکرد کاربران
 10. استفاده بهينه از سخت افزارهاي موجود
 11. مقياس پذيري سيستم

 

لایسنس سیتریکس XenAPP دارای ۴ نسخه میباشد:

 • نسخه Platinum نرم افزار سیتریکس XenApp:

بهترین و امن ترین راهکار مجازی سازی برنامه کاربردی برای در اختیار قرار دادن برنامه های کاربردی به کاربران میباشد که دارای قابلیت توسعه و مدیریت در محیط های بزرک و پیچیده میباشد.

 • نسخه Enterprise نرم افزار سیتریکس XenApp:

یک راهکار کارآمد درسطح  Enterprise برای در دسترس قرار دادن نرم افزارها از راه دور برای مدیریت سیتریکس در محیط های بزرگ

 • نسخه Advanced نرم افزار سیتریکس XenApp:

یک زیرساخت عالی برای در دسترس قرار دادن نرم افزارها از هر کجا از راه دور به صورت امن و زنده با بیشترین کارایی.

 • نسخه Fundamentals نرم افزار سیتریکس XenApp:

از این نسحه نرم افزار XenApp در راهکارهای مجازی سازی برنامه کاربردی برای کسب و کار ها و محیط های ک.چک و متوسط میباشد. از نسخه ۶ به بعد این نسخه پشتیبانی نمیشود.

 

راهکار مجازی سازی برنامه کاربردی بوسیله vmware ThinApp

شرکت vmware نیز در زمینه مجازی سازی برنامه های کاربردی تکنولوژی ThinApp را ارایه داده است که در ابعاد متوسط و کوچک از آن استفاده میشود که دارای کارایی و امنیت بسیار بالایی میباشد همچنین پیاده سازی آن بسیار ساده میباشد.

با ما در تماس باشید : ۲۰۲۳ ۰۹۸ ۰۹۱۲

پشتیبانی و مشاوره رایگان