کتاب آموزش مقدماتی لینوکس

کتاب آموزش مقدماتی لینوکس

موجودی: 2-3 Days
19,000 تومان
قیمت بدون مالیات: 19,000 تومان
کد محصول: کتاب آموزش مقدماتی لینوکس

خلاصه ای از توضیحات

کتاب آموزش مقدماتی لینوکسسیستم عامل لینکوس در مباحث مخابرات امنیت دارای اهمیت ویژه ای می باشد. همچنین با توجه به تحریم ها و محدودیت های امروزه استفاده از سیستم عامل های متن باز برای کاربران متخصصان توصیه می شود. یکی از مهمترین دلایلی که باعث شده است ...
+

کتاب آموزش مقدماتی لینوکس

سیستم عامل لینکوس در مباحث مخابرات امنیت دارای اهمیت ویژه ای می باشد. همچنین با توجه به تحریم ها و محدودیت های امروزه استفاده از سیستم عامل های متن باز برای کاربران متخصصان توصیه می شود. یکی از مهمترین دلایلی که باعث شده است کاربران به سمت سیستم عامل لینوکس رو بیاورند در واقع امنیت بالای این سیستم عامل در صنعت it می باشد. برای آمادگی مهاجرت به لینوکس جامعه نیاز به انتقال دانش تکنولوژی خواهد داشت لذا کتاب آموزش مقدماتی لینوکس را به گونه ایی آماده و طراحی کرده ایم تا راهی برای ورود علاقه مندان به دنیای لینوکس باشد. در کتاب آموزش مقدمماتی لینوکس به معرفی توزیع های مختلف لینوکس پرداخته ایم اما به صورت عملی و تخصصی تنها Ubonto 15.10 را بررسی کرده ایم. لذا علاقه مندان Ubonto می توانند به راحتی از مطالعه کتاب لذت کافی را ببرند.

مولف : مهندس اسماعیل قنبری -    مهندس  امیر صدق آمیز

کتاب آموزش مقدماتی لینکوکس در قالب 4 فصل برای علاقه مندان آماده شده است:

فصل اول : معرفی لینوکس

فصل دوم : کار با ترمینال لینوکس

فصل سوم : عملیات بر روی فایل ها

فصل چهارم : مدیریت کاربران و فایل ها

معرفی لینوکس

در فصل اول کتاب آموزش مقدماتی لینوکس با تاریخچه لینوکس و انواع توزیع لینوکس و هنچنین سخت افزار مورد نیاز آشنا خواهید شد. در ادامه به نصب سیستم عامل Ubonto 15.10 خواهیم پرداخت.

پس از نصب لینوکس به کار با لینوکس پرداخته شده است, کاربا مرورگر ها و ساختار فایل سیستم در لینوکس از مباحث مهم این فصل می باشد در ادامه به بررسی نحوه اتصال به اینترنت در سیستم عامل لینوکس پرداخته شده است. همچنین ابزارهای Ping , Traceroute , Port scan و ... مورد بررسی قرار گرفته شده است. کار با داکیومت ها و نرم افزار هایی مانند Libre Office , Open Office و ... از موارد مطرح شده در این فصل می باشد.

روشهای نصب بسته های نرم افزاری نیز در این فصل آمده است. در انتها نرم افزار های مفید در لینوکس مانند GTMP , Image Magic , Belender و ...همچنین نرم افزار های سروری مانند Apachi , Mysql , Postgre SQL , NFS , Samba , openLD DAP و زبان های برنامه نویسی مانند C , Prel , Python , Php  نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

ترمینال لینوکس

در این قسمت به کار با دستورات لینوکس پرداخته شده است. در ابتدا انواع ترمینال ها در لینوکس بررسی شده است. همچنین امکانات Gnome, Xterm , Vitual Terminal , Uxterm و نحوه کار با آنها را خواهیم آموخت. در ادامه انواع shell در لینوکس مانند bash , ksk , csh , zsh و همچنین نحوه ی تغییر پوسته پیش فرض را بررسی کرده ایم.

در ادامه کتاب آموزش مقدماتی لینوکس با دستورات Pwd , Date , Whoami آشنا می شوید. ساختار مسیرها در آدرس دهی و تغییر مسیر نیز از موارد مطرح شده در این فصل می باشد. دستورات کار با فایل و دایرکتوری مانند ایجاد , کپی , حذف , جابه جایی دایرکتوری نیز از موارد مهم این فصل می باشد. File Globing , جستجو فایل دستور Locate , دستور  Update db , Which , were is , type نیز مباحث پایانی فصل مطرح شده است. در کتاب آموزش مقدماتی لینوکس برای سهولت کارکرد استفاده از ابزار help مانند دستورات man , info نیز مورد توجه علاقه مندان می باشد. در انتها برقراری ارتباط بین دستورات و pipe کردن دستورات را خواهید آموخت.

عملیات بر روی فایل ها

در فصل سوم کتاب آموزش مقدماتی لینوکس با دستورات کار بر روی فایل ها به صورت تخصصی تر پرداخته شده است. دستوراتی مانند cat , دستور less , دستور head , دستور tail , دستور grep را با ذکر مثال خواهید آموخت. در ادامه عبارت منظم (Regular Expre sions) را بررسی میکنیم. دستور sort , wc , cat , sed  نیز مطرح شده است. قسمت مهم دیگری که در کار با فایل ها باید بدانید آرشیو و فشرده سازی فایل ها می باشد که در کتاب آموزش مقدماتی لینوکس کار با دستورات gzip , gunzip , bzip2 , bnuzip2 , دستور tar آشنا خواهید شد. در ادامه ویرایشگرهای متن بوسیله ویرایشگر pico , ویرایشگر nano , ویرایشگر vi/vim را خواهید آموخت.

مدیریت کاربران و فایل ها

در این فصل کتاب آموزش مقدماتی لینوکس به مدیریت کابران و فایل ها پرداخته شده است . در ابتدا انواع کاربران و دسترسی آن ها و همچنین محل نگهداری اطلاعات کاربران را بررسی می کنیم . در ادامه اطلاعات گروه ها , مدیریت کابران و گروه ها را خواهید آموخت. دستورات useradd , دستور passwd , دستور usermod , دستور userdel , دستور group dd , دستور su , دستور sudo , دستور id ,دستور w , دستور who از جمله دستوراتی هستند که در این فصل به بررسی آنها پرداخته شده است. در ادامه فصل به مدیریت مجوزهای فایل و لینک در لینوکس پرداخته می شود. نمادهای تعریف مجوز , دستور umask , دستور chown ,دستور chgrp , دستور chmod از دستورات مهم این قسمت می باشد. همچنین با انواع پارتیشن و فایل سیستم در لینوکس آشنا می شوید. فایل سیستم های ext2 ,ex3 , ex4 , فایل سیستم swap از جمله فایل سیستم های لینوکس می باشد. لینک های فیل ها در لینوکس از دو نوع سخت و نرم می باشد که در این فصل مورد بررسی قرار گرفته اند.

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!

امتیاز بد           خوب