ذخیره سازها

آشنایی با DELL EMC (بخش دوم)

آموزش EMC

شما در این مقاله آموزشی از سایت تجارت سرور پویا، بیشتر با محصولات متنوع Dell EMC و خانواده VNX (آموزش VNX) آشنا خواهید شد. در نظر داشته باشید که یک مطلب از مقاله  آموزش EMC در آموزش های قبلی گفته شد و برای مطالعه بخش اول آموزش EMC می توانید برروی لینک زیر کلیک کنید. رضایت شما هدف ماست پس با نظرات خود ما را در نوشتن مقالات بعدی یاری دهید.

مقاله VNX آشنایی با DELL EMC و VNX (بخش اول)

مقاله EMC : EMC چیست 

مطالبی که در این مقاله با آن آشنا می شوید بصورت مختصر در زیر ذکر شده اند.

 • ذخیره ساز و استوریجی به نام Dell EMC
 • VNX، فراتر از یک نام
 • نسل اول VNX
 • نسل دوم VNX
 • VNXe، نامی آشنا در شبکه
 • VNX-VSS، متحول کننده دنیای دوربین و تصویربرداری
 • UNITY، نوظهور و جاه طلب
 • نتیجه گیری

در مقاله اول EMC، خیلی دور، خیلی نزدیک، بیشتر با شرکت Dell EMC  آشنا شدیم. همان طور که قبلاً اشاره شد، شرکت Dell EMC فعالیت خود را به صورت تخصصی برروی سیستم‌ها و راهکارهای ذخیره‌سازی و مدیریت اطلاعات متمرکز کرده است و برای سازمان‌ها در رده های مختلف، از کوچک تا بزرگ، انواع مختلفی از راهکارها و محصولات را ارائه داده است. درواقع، بیشتر فعالیت شرکت Dell EMC ارائه سخت‌افزارهای ذخیره‌سازی اطلاعات و شبکه‌های داده و همچنین نرم‌افزارهای مرتبط می‌باشد. در این مقاله می خواهیم بیشتر با محصولات متنوع خانواده Dell EMC VNX و همچنین خانواده جدید Dell EMC یعنی UNITY بیشتر آشنا شویم.

آموزش EMC

ذخیره ساز و استوریج Dell EMC

ذخیره ساز و استوریجی به نام Dell EMC

به جرات می توان گفت که دنیای ذخیره سازی تحت تسخیر Dell EMC است. شرکتی بزرگ با محصولات مختلف و متنوع! وقتی که نگاهی به آمار و ارقام می اندازیم، شاهد دراختیار داشتن ۳۰% از بازار فروش سیستم های ذخیره سازی و میزان فروش دو برابری در مقایسه با سایر رقبای Dell EMC هستیم. به نوعی میتوان گفت که Dell EMC همه کاربران از مبتدی تا حرفه ای را انگشت به دهان کرده است! تعجب نکنید، شرکت Dell EMC متناسب با هر سازمان کوچک، متوسط و بزرگ توانسته است محصولاتی براساس تکنولوژی های خوب و مدرن دنیا در زمینه ذخیره سازی همراه با قیمت هایی مناسب را به مشتریان عرضه کند. همان طور که DELL EMC، تجربیات ارزشمند و گران بهای سالیان متمادی خود را در زمینه های مختلف از قبیل مشاوره، طراحی و پیاده سازی راهکارهای ذخیره سازی به شرکت های کوچک، متوسط و بزرگ ارائه داده است، ما نیز در شرکت تجارت سرور پویا در عرصه های مختلف از قبیل عرضه و پشتیبانی ذخیره سازها، مجازی سازی، طراحی زیر ساخت و… همکار و پشتیبان همیشگی شما خواهیم بود.

آموزش VNX

تجهیزات ذخیره ساز EMC

آموزش VNX :VNX ، فراتر از یک نام

VNX، نامی فراموش نشدنی از شرکت Dell EMC. نامی که ۴ نسل از محصولات ذخیره ساز شرکت Dell EMC را به خود اختصاص داده است و تا چند وقت پیش، همه چیز Dell EMC با این نام گره خورده بود تا اینکه جای خود را حالا به خانواده نوظهور Unity داده است ولی بازهم محصولات و خانواده VNX فراتر از یک نام هستند! باید ببینیم آیا UNITY هم خواهد توانست نامی چون VNX برای خود دست و پا کند یا نه! زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد. با ما باشید نزدیکتر از همیشه برای آشنایی هر چه بیشتر با ۵ نسل از خانواده Dell EMC ، پس این شما و این هم، ۵ نسل از شرکت Dell EMC:

 1. نسل اول VNX
 2. نسل دوم VNX
 3. VNXe
 4. VNX-VSS
 5. UNITY
آموزش VNX

5 نسل از شرکت Dell EMC آموزش VNX

نسل اول VNX

خیلی وقت است که دیگر این نسل و محصولات آن دیگر تولید نمی شوند، پس طبیعتاً در بازار به دنبال ۵ محصول نسل اول VNX که جدید و دست نخورده باشند، به هیچ وجه نباشید و در خرید خود دقت کنید.

 • VNX5100
 • VNX5300
 • VNX5500
 • VNX5700
 • VNX7500

پیام خانواده نسل اول VNX در سه کلمه خلاصه شده است:آسان، اثرگذار و قدرتمند. اگر میخواهید این خانواده را به ذهن خود بسپارید کار دشواری نخواهید داشت.

راه شناخت نسل اول VNX: از اسم VNX و شماره اول هر کدام فاکتور بگیرید، خب طبیعتاً برای شما ۵۰۰،۳۰۰،۱۰۰ و۷۰۰ باقی خواهد ماند. بله نسل اول را با اعداد فرد صدتایی بشناسید، به همین راحتی! البته به جز آخرین عضو این خانواده یعنی ۷۵۰۰ که کمی ظاهرش با بقیه اعضا فرق میکنه و برای اون هم شما میتونید این نشانه را داشته باشید که۵۷ و ۷۵ هردو جزو همین خانواده هستند! شما در شکل زیر مشخصات کامل ۵ محصول نسل اول VNX را مشاهده می نمایید.

مقاله EMC

مشخصات کامل ۵ محصول نسل اول VNX

نسل دوم VNX

DELL EMC کارایی نسل دوم VNX را در قیاس با نسل اول، چهار برابر افزایش داد و دیگر اینکه میزان پاسخ دهی آنها نیز ۶۰% بهبود یافته است. DELL EMC در نسل دوم VNX ، ۶ محصول زیر را به مشتریان عرضه و معرفی کرده است:

 • VNX5200
 • VNX5400
 • VNX5600
 • VNX5800
 • VNX7600
 • VNX 8000
C:\Users\Alireza\Pictures\StorageReview-EMC-VNX5200-Logo.jpg

VNX 5200

راه شناخت نسل دوم VNX: بازهم از اسم VNX و شماره اول هر کدام فاکتور بگیرید، خب طبیعتاً برای شما اعداد زوج صدتایی ۶۰۰،۴۰۰،۲۰۰ و۸۰۰ باقی خواهد ماند، همچنین دو شماره زوج ۷۶۰۰ و ۸۰۰۰ را هم به این خانواده اضافه کنید. بله به همین راحتی، خیلی دور، خیلی نزدیک با DELL EMC VNX با شماییم!

در شکل زیر مشخصات کامل نسل دوم VNX را مشاهده می نمایید.

C:\Users\Alireza\Desktop\M\فروش\Storage\EMC\New folder\vnx2_config_900.jpg

مشخصات کامل نسل دوم VNX

VNXe، نامی آشنا در شبکه

VNXe قابلیت ارائه سرویس برای ذخیره سازهای SAN و NAS را دارد. این دستگاه دارای ویژگی‌های زیر می‌باشد:

 • عملکرد ساده
 • کارایی بالا
 • سخت‌افزاری قدرتمند
 • نرم‌افزاری مناسب
 • مناسب برای سازمان‌های متوسط و کوچک

C:\Users\Alireza\Pictures\emc-vnxe16001.png

شما در شکل زیر دو عضو VNXe یعنی ۳۱۰۰ و ۳۳۰۰ را با مشخصات کامل مشاهده می نمایید.

http://techhead.co/wp-content/uploads/2011/01/EMC-VNXe-Model-Comparison1.jpg

دو عضو VNXE

VNX-VSS، متحول کننده دنیای دوربین و تصویربرداری

DELL EMC فکر همه چیز را برای شما کرده است، حتی تجهیزات ذخیره ساز مانیتورینگ، دوربین و تصویربرداری شما! VNX-VSS یک سری محصول از خانواده VNX در زمینه تجهیزات تخصصی سیستم‌های نظارت تصویری است که در سال ۲۰۱۴ عرضه شده است. شما با هزینه ای بسیار مناسب برای VNX-VSS ، امکان ذخیره‌سازی تصاویر دریافت شده از سیستم‌های نظارت تصویری و سپس نمایش مجدد آنها را خواهید داشت و طبیعتاً بهترین عملکرد و کارایی را خواهید داشت. هدف ما این است تا همیشه با محصولات تجارت سرور پویا، بهترین باشید!

VNX-VSS، متحول کننده دنیای دوربین و تصویربرداری

VNX-VSS، متحول کننده دنیای دوربین و تصویربرداری

خانواده VNX

خانواده VNX

VNX-VSS دارای دو مدل با ظرفیت های ۲۴ و ۱۲۰ ترابایت است که قابل گسترش تا ۳۴۴ ترابایت می باشد.

VNX-VSS

VNX-VSS

UNITY، نوظهور و جاه طلب

UNITY نسل جدیدی از DELL EMC است که در سال گذشته یعنی ۲۰۱۶ معرفی شد و در گروه Midrange Array قرار گرفته است و خانواده VNX را تحت تاثیر خود قرار داده است و دیگر خبری از VNX3 در خانواده VNX نخواهد بود.

UNITY، نوظهور و جاه طلب

UNITY، نوظهور و جاه طلب

 گروه Midrange Array

UNITY دارای ویژگی‌های بی‌نظیر و کاربردی زیر می‌باشد.

 • سادگی
 • طراحی مدرن
 • قیمت مقرون بصرفه
 • انعطاف پذیر
 • منطبق با منابع ذخیره‌سازی SAN و NAS
 • مناسب برای سازمان‌های کوچک یا متوسط
 • قابل استفاده به صورت تمام Flash(شامل فقط دیسک های SSD) یا بصورت Hybrid ترکیبی از دیسک های SSD،SAS و NL-SAS در مدل هایUNITY 300(F) ، (F) UNITY 400(F)،UNITY 500 و (UNITY 600(F
 • منطبق با طراحی‌ها و سرویس‌های Oracle، SQL Server، Exchange، SharePoint، SAP، VDI، VMware و Microsoft Hyper-V
نسل جدید، نوین و جاه طلب DELL EMC

نسل جدید، نوین و جاه طلب DELL EMC

برای توضیحات UNITY فعلاً به همین اندازه بسنده میکنیم چراکه در مقالات آتی از سایت تجارت سرور پویا بیشتر به این نسل جدید، نوین و جاه طلب DELL EMC خواهیم پرداخت. شما در شکل زیر شاهد خانواده UNITY هستید!

آموزش EMC

آموزش EMC

نتیجه گیری آموزش VMX :

 در این مقاله از سری آموزش های EMC تلاش کردیم تا شما بیشتر با محصولات DELL EMC و به خصوص VNX آشنا شوید. ما در این مقاله، محصولات DELL EMC را براساس کارکرد و کاردبردشان به ۵ خانواده تقسیم کردیم. در مقالات بعدی از سایت تجارت سرور پویا بیشتر برروی محصولات VNX زوم و دقیق خواهیم شد تا نزدیکتر از همیشه با آن و همچنین محصول جدید Dell EMC یعنی Unity بیشتر آشنا شویم. مقاله های دیگر ما درباره آموزش EMC و آموزش VNX  را می توانید در دسته ذخیره ساز ها مطالعه کنید.

ذخیره ساز EMC آموزش EMC

ذخیره ساز EMC

ذخیره ساز EMC

درباره نویسنده

علیرضا دهقانی

علاقه‌ام به زمینه IT و به خصوص شبکه و تخصص مجازی‌سازی.
در دوران دبیرستان مقالات زیادی را به رشته نگارش درآوردم و حاصل آنان رتبه اول کشوری در زمینه نویسندگی و مقاله‌نویسی.
پس از سالها این مهارت را به دنیای IT و شبکه تزریق نموده‌ام تا مقالاتی متفاوت و جذاب را به شما علاقمندان به شبکه تقدیم نمایم.

تاکنون حاصل فعالیتم علاوه بر تجارب عملی، تالیف چندین کتاب و مقاله می‌باشد که آن هم از عنایت آقا امام حسین(ع) است که کل خیر فی باب الحسین(ع).

در تلاشم و مینویسم تا ابد، ابدی که حد ندارد
عشقم حسین است تا ابد، ابدی که حد ندارد
سلام بر حسین تا ابد، ابدی که حد ندارد
سلام به تو ارباب ، ابداً ما بقیت و بقی الیل و النهاری که حد ندارد

*** ابد هست و وجودی که حد ندارد، هستیم تا ابد ***

2 نظر

 • با سلام و احترام
  ممنون از گذاشتن مقاله علمی شما مهندسین گرامی به امید موفقیت روز افزون شما دوستان گرامی

  • باسلام و عرض ادب
   تشکر از اظهار نظرتون. امیدوارم از مقالات سایت ما استفاده کافی و لازم را ببرید. حقیقتاً پیام و نظر شما مایه دلگرمی ما جهت فعالیت هرچه بیشتر در زمینه های مختلف علمی بعدی خواهد بود.
   با آرزوی پیشرفت و موفقیت روزافزون شما
   دهقانی

نظری دهید

18 + هشت =

گفتگو زنده

)
  is typing...

  ما الان آنلاین نیستیم. متن پیام خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید یا از طریق ای دی تلگرام networkbooks_ir@ با ما در ارتباط باشید.

  ارسال پیام لغو