اخبار امنیت شبکه

طرح فیلترینگ هوشمند (Smart filtering) در ایران

طرح فیلترینگ هوشمند در ایران

امروزه با گسترش دنیای اینترنت و حرکت جوامع به سمت شبکه های کامپیوتری محتواهای گوناگونی پا به دنیای مجازی و اینترنت گذاشته اند. از آن جایی که بسیاری از این محتواها ممکن است خلاف قانون یک کشور و یا اصول انسانی باشد، بسیاری از دولت ها دست به فیلتر کردن محتوا های نامناسب زده اند. فیلترینگ هوشمند یکی از راه های پیشنهادی برای انجام این کار در کشور ایران می باشد که خبر های اخیر حاکی از راه اندازی آن در کشور عزیزمان می باشد.

راه اندازی فیلترینگ هوشمند در ایران

فیلترینگ هوشمند سامانه‌ای است که از جانب ایران برای حذف محتواهای نامناسب و خلاف قانون ایران در اینترنت پیشنهاد شده است. این سامانه پیشنهادی قرار است از محتوای تبادلی در اینترنت به صورت اتوماتیک قسمت های نامناسب و خلاف قانون ایران را تشخیص داده، و آن‌ها را حذف کند. دولت در پاسخ به درخواست قوه قضاییه مبتنی بر مسدودسازی نرم‌افزارهای ارتباطی که قوانین ایران را نقض می‌کنند، سامانه فیلترینگ هوشمند را پیشنهاد کرد.

راه اندازی فیلترینگ هوشمند در کشور توسط معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تایید شد.

امیر حسین دوایی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات گفت: محتواهای نامناسب اینستاگرام ۹۵ درصد فیلتر شد. وی افزود: با توجه به رمزگذاری که به اخیرا روی این سرویس انجام شده است دیگر هیچ فیلترینگی نمی‌تواند پاسخگو باشد.

بررسی های انجام شده توسط EFF نشان می‌دهد که اکثر نرم‌افزارهای ارتباطی مانند وایبر، اینستاگرام، پیام‌رسان گوگل و فیس‌بوک، تلگرام، ارتباطات خود را رمزگذاری می‌کنند، از این رو، وزارت ارتباطات ایران توانایی بررسی محتواهای رد و بدل شده را ندارد. در نتیجه انجام فیلترینگ هوشمند در آن‌ها غیر ممکن است.

رمزگذاری در برخی نرم‌افزارهای ارتباطی و سرویس‌های تحت وب در جدول زیر نشان داده شده است:

از آن جا که رمزگداری روی سرویس اینستاگرام اختیاری بوده، کشور ایران فیلترینگ هوشمند خود بر روی این سرویس را آغاز کرده و ۹۵ درصد از محتواهای نامناسب و خلاف قانون ایران را فیلتر کرده است.

درباره نویسنده

سارا همایونی

نظری دهید

19 − 13 =

گفتگو زنده

)
    is typing...

    ما الان آنلاین نیستیم. متن پیام خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید یا از طریق ای دی تلگرام networkbooks_ir@ با ما در ارتباط باشید.

    ارسال پیام لغو