اخبار مایکروسافت

اخبار مایکروسافت: کنترل ویندوز ۱۰ با چشمانتان، چراکه نه!

 

اخبار مایکروسافت: کنترل ویندوز ۱۰ با چشمانتان، چراکه نه!

شرکت مایکروسافت اقدام به انتشار اخباری در مورد قابلیت  کنترل ویندوز ۱۰ از طریق چشم ها کرده است. دیگر راحت با چشمانتان به کنترل ویندوز خود بپردازید و از این تکنولوژی جدید مایکروسافت لذت کنید.

کنترل ویندوز 10 با چشمانتان

کنترل ویندوز ۱۰ با چشمانتان

در هفته ای که گذشت، مایکروسافت اقدام به معرفی قابلیت کنترل ویندوز ۱۰ از طرق چشم ها کرد. مایکروسافت اشاره کرده است که کنترل چشمی ویندوز ۱۰ به کاربران قابلیت های زیر را ارائه می دهد:

 • لانچ‌پد کنترل چشمی: هنگامی که این قابلیت را فعال کنید، لانچ‌پد برروی صفحه‌ نمایش دستگاه شما نمایان خواهد شد. این بخش به شما اجازه می‌دهد تا به ماوس، کیبورد و تبدیل متن به صوت دسترسی داشته باشید و اجزای رابط کاربری موجود در طرف دیگر نمایشگر را جابه‌جا کنید.
 • مدل تعاملی کنترل چشمی: برای تعامل با رابط کاربری از طریق این قابلیت، با چشمانتان به بخش مورد نظر در رابط کاربری نگاه کنید تا دکمه‌ آن فعال شود. درواقع با این کار آن بخش از رابط کاربری به طور بصری متمایز خواهد شد.
 • کنترل چشمی ماوس: برای این کار از بخش لانچ ‌پد گزینه‌ ماوس را انتخاب و سپس به جای حرکت دادن ماوس، با چشمان خود به جایی که می‌خواهید کرسر در آنجا قرار بگیرد نگاه کنید، سپس موقعیت مورد نظر را ثابت کرده و عملیات مورد نظر خود (چپ کلیک، دابل کلیک، راست کلیک، دابل چپ کلیک و انصراف) را انجام دهید.
 • کنترل چشمی کیبورد: برای استفاده از کیبورد کنترل چشمی، از منوی لانچ‌پد گزینه‌ صفحه‌کلید را انتخاب کرده و برای تایپ حروف مورد نظر کافی است به آن‌ها نگاه کنید. برای تایپ اعداد و سمبل‌ها می‌توانید از صفحه‌ی &123 و کلید‌های تابع (Fn) که بدین منظور ایجاد شده، استفاده کنید. البته در حال حاضر امکان کنترل چشمی صفحه‌کلید فقط برای زبان انگلیسی در دسترس قرار گرفته است.
 • تایپ شکلی با کنترل چشم: با استفاده از این قابلیت می توانید با چشمان خود و با بهره گرفتن از قابلیت کنترل چشمی کیبورد، سریع‌تر تایپ کنید.
 • کنترل چشمی تبدیل متن به صوت: برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان خود می‌توانید از قابلیت تبدیل متن به صدا بهره ببرید. برای استفاده از ویژگی مورد اشاره، از منوی لانچ‌پد گزینه‌ی تبدیل متن به صوت را انتخاب کنید. حال شما می‌توانید از کیبورد برای نوشتن جملات استفاده کرده و متن نوشته شده با صدای بلند خوانده خواهد شد. عبارت‌های بالا بلافاصله با صدای بلند خوانده می‌شوند و می‌توان آن‌ها را ویرایش کرد تا کلمات متفاوت‌ به صورت صوتی خوانده شوند. این ویژگی از صداهای از پیش آماده‌ی ویندوز برای قابلیت تبدیل متن به صدا بهره می‌برد. شما می‌توانید این صداها را با مراجعه به بخش ettings > Time & Language > Speech > Text-to-speech تغییر دهید.
 • کنترل چشمی تنظیمات: دسترسی به تنظیمات با استفاده از صفحه‌ی کیبورد دکمه‌های تابع (Fn) امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با مراجعه به این بخش قابلیت‌هایی مثل تایپ شکلی را روشن و خاموش کنید. همچنین می‌توانید در این قسمت کرسر چشمی را فعال کرده و سخت‌افزار سیستم خود را کالیبره کنید.

برای یادآوری باید اشاره کنیم که جهت استفاده از قابلیت‌های کنترل چشمی موجود در سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ نیاز به سخت‌افزار خاصی خواهید داشت. این ویژگی در حال حاضر فقط از Tobii Eye Tracker 4C پشتیبانی می‌کند اما مایکروسافت قصد دارد تا در آینده از سایر سخت‌افزارهای ردیابی حرکات چشم نیز پشتیبانی کند.

کنترل کیبورد با چشمانتان در ویندوز 10

کنترل کیبورد با چشمانتان در ویندوز ۱۰

درباره نویسنده

علیرضا دهقانی

علاقه‌ام به زمینه IT و به خصوص شبکه و تخصص مجازی‌سازی.
در دوران دبیرستان مقالات زیادی را به رشته نگارش درآوردم و حاصل آنان رتبه اول کشوری در زمینه نویسندگی و مقاله‌نویسی.
پس از سالها این مهارت را به دنیای IT و شبکه تزریق نموده‌ام تا مقالاتی متفاوت و جذاب را به شما علاقمندان به شبکه تقدیم نمایم.

تاکنون حاصل فعالیتم علاوه بر تجارب عملی، تالیف چندین کتاب و مقاله می‌باشد که آن هم از عنایت آقا امام حسین(ع) است که کل خیر فی باب الحسین(ع).

در تلاشم و مینویسم تا ابد، ابدی که حد ندارد
عشقم حسین است تا ابد، ابدی که حد ندارد
سلام بر حسین تا ابد، ابدی که حد ندارد
سلام به تو ارباب ، ابداً ما بقیت و بقی الیل و النهاری که حد ندارد

*** ابد هست و وجودی که حد ندارد، هستیم تا ابد ***

نظری دهید

2 + 2 =

گفتگو زنده

)
  is typing...

  ما الان آنلاین نیستیم. متن پیام خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید یا از طریق ای دی تلگرام networkbooks_ir@ با ما در ارتباط باشید.

  ارسال پیام لغو