آموزش میکروتیک

آشنایی با میکروتیک و دوره های آن

نوشته شده توسط زهرا کشاورز

آشنایی با میکروتیک و دوره های آن

مهندسین شرکت تجارت سرور پویا در این مقاله به معرفی میکروتیک و دوره های میکروتیک پرداخته اند. میکروتیک نام تجاری شرکت سازنده تجهیزاتی است که با همین نام خوانده می‌شود. شرکت میکروتیک در کشوری کوچک در شرق اروپا به نام Latvia است. این شرکت در سال ۱۹۹۵ با فروش مسیریاب‌های وایرلس وارد بازار شد و به دنبال استقبال زیاد کاربران سیستم‌عامل Mikrotik Router OS را به بازار ارائه داد. تجهیزات میکروتیک به دودسته سخت‌افزارها با نام Routerboard و نرم‌افزار با عنوان Router OS شناخته می‌شود. درواقع سخت‌افزارهای این شرکت خود دارای نرم‌افزار و License معتبر هستند.

قابلیت‌های میکروتیک

امروزه میکروتیک به یکی از دستگاههای محبوب در محیط شبکه تبدیل شده است، دلیل محبوبیت میکروتیک امکانات فراوان و کاملی است که در اختیار مدیران شبکه قرار می دهد. مدیر شبکه با قرار دادن این سیستم عامل یا دستگاه میکروتیک در شبکه خود می تواند سرویس هایی از قبیل DHCP، DNS، Radious و… را به شبکه خود اضافه کند.

امکانات میکروتیک شامل موارد زیر است:

 • Firewal
 • DHCP Server
 • PPPOE Server
 • Hotspot
 • QOS

این سیستم‌عامل قابلیت استفاده کاربران از محیط گرافیکی به نام winbox و یا کار به‌صورت خط فرمان را امکان پذیر می سازد که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت. همچنین راه‌های ارتباطی بسیاری برای ارتباط با میکروتیک دارید.

دوره‌ های میکروتیک

دوره های میکروتیک عبارتند از:

 • MTCNA : Mikrotik Certifed Network Associate
 • MTCWE : Mikrotik Certifed Wireless Engineer
 • MTCUME : Mikrotik Certifed User Management Engineer
 • MTCRE : Mikrotik Certifed Routing Engineer
 • MTCTCE : Mikrotik Certifed Traffice Control Engineer
 • MTCINE : Mikrotik Certifed Inter-Networking Engineer
MTCNA (یا MikroTik Certified Network Associate)

در این دوره آموزشی افراد با سرویس‌های مختلف و عملکرد آن‌ها به صورت اولیه و کلی آشنا خواهند شد همچنین چگونگی استفاده از سیستم‌عامل Router OS و نحوه پیاده‌سازی سرویس‌های موجود از مباحث این دوره است.

MTCWE (یا MikroTik Certified Wireless Engineer)

در این دوره آموزشی افراد با مفاهیم و پیاده‌سازی شبکه‌های وایرلس با استفاده از تجهیزات میکروتیک آشنا می‌شوند و می‌توانند توپولوژی‌های مختلف وایرلس را نصب و راه‌اندازی و رفع اشکال کنند.

MTCUME (یا MikroTik Certified User Management Engineer)

در این دوره MTCUME افراد راه‌اندازی RADIUS و متمرکز کردن احراز هویت و مدیریت کاربران را به‌صورت جامع فرا می‌گیرند.

MTCRE (یا MikroTik Certified Routing Engineer)

در دوره MTCRE افراد با پیکربندی Routing Protocol های مختلف بر روی میکروتیک آشنا می‌شوند و بعد از اتمام دوره قادر خواهند بود از میکروتیک در شبکه‌های WAN گسترده استفاده کنند.

MTCTCE (یا MikroTik Certified Traffic Control Engineer)

آشنایی کلی و حرفه‌ایی با مباحث موجود در فایروال به‌صورت حرفه‌ای ، جریان بسته های داده، مدیریت فوق حرفه‌ای پهنای باند و سرویس‌ها متناسب با سرفصل های آموزشی موجود در این دوره هست.

MTCINE (یا MikroTik Certified Inter-networking Engineer)

در دوره MTCINE افراد با قرار دادن روتر میکروتیک در شبکه‌های گسترده آشنا می شوند و پیکربندی BGP، MPLS را بر روی روتر میکروتیک فرامی‌گیرند.

نتیجه گیری دوره های میکروتیک :

در این مقاله با میکروتیک و دوره های آموزشی آن و قابلیت های دستگاه های میکروتیک به صورت خلاصه آشنا شدید در مقالات دیگر به طور کامل با دستگاه های میکروتیک و نحوه کار با آنها آشنا خواهید شد.

درباره نویسنده

زهرا کشاورز

نظری دهید

چهار + 20 =

گفتگو زنده

)
  is typing...

  ما الان آنلاین نیستیم. متن پیام خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید یا از طریق ای دی تلگرام networkbooks_ir@ با ما در ارتباط باشید.

  ارسال پیام لغو